W ubiegły piątek odbyła się Noc Otwartych Sądów – wydarzenie mające na celu budowanie świadomości prawnej, a także przybliżenie społeczeństwu zasad działania wymiaru sprawiedliwości.
Wydarzenie to odbyło się w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie, Sądzie Okręgowym w Lublinie, Sądzie Rejonowym Lublin-Wschód w Świdniku oraz Sądzie Rejonowym w Opolu Lubelskim.
To niezwykle cenna inicjatywa, która pozwala mieszkańcom zajrzeć „od środka” do sądów, poznać zasady funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz spotkać osoby wykonujące zawody prawnicze, a także przedstawicieli wydziałów prawa – w Lublinie Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL oraz Wydział Prawa i Administracji UMCS.
Ważnym elementem tego systemu jest Adwokatura i z satysfakcją odnotowujemy, że Koleżanki i Koledzy adwokaci i aplikanci adwokaccy licznie włączyli się w tegoroczną akcję. Rozmawialiśmy o zawodzie adwokata, przebiegu aplikacji adwokackiej, pomocy prawnej świadczonej przez adwokatów oraz o codziennych wyzwaniach związanych z wykonywaniem zawodu.
wydarzenie zaangażowało się także Centrum Mediacji Izby Adwokackiej w Lublinie promując mediację jako skuteczną metodę rozwiązywania sporów. Jego członkowie adw. Anna Szymula, adw Radosław Szyszko uczestniczyli w spotkaniach w Świdniku, adw. Magdalena Andrzejak, Sylwia Chłodnicka oraz Anna Kwiecień w Sądzie Okręgowym w Lublinie.
W tym też Sądzie odbyła się debata „Między tradycją, a nowoczesnością: ewolucja wyzwań zawodów prawniczych” z udziałem naszych Koleżanek adw. Dorota Dudek oraz adw. Klaudia Król-Leśniak.
Frekwencja dopisała, sądy odwiedziły tłumy mieszkańców, którzy z zainteresowaniem uczestniczyli w przygotowanych wydarzeniach – symulacjach rozpraw – jedną z nich przygotowała adw. Marta Mozgawa-Saj, spotkaniach, rozmowach, można było też wsiąść do radiowozu, zobaczyć robota saperskiego, a nawet pogłaskać psa policyjnego do wykrywania materiałów wybuchowych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim adwokatom, aplikantom adwokackim oraz członkom Centrum Mediacji za zaangażowanie, poświęcony czas i reprezentowanie lubelskiej adwokatury.
W akcji udział wzięli w Sądzie Okręgowym w Lublinie: adw. Sylwia Chłodnicka adw. Aleksandra Knieć, adw. Magdalena Andrzejak, adw. Maciej Chorągiewicz, adw. Dorota Dudek, adw. Klaudia Król-Leśniak, adw. Anna Kwiecień oraz aplikanci adwokaccy Weronika Pasicz, Izabela Turowska, Tymoteusz Depa, Oliwia Koza, Marysia Kasprzak, Joanna Koza, Patryk Młynarski i Edwin Zając.
W Sądzie Rejonowym Lublin – Wschód: adw. Anna Szymula, adw. Radosław Szyszko, adw. Filip Adrian Paluszek oraz adw. Maciej Chorągiewicz.
W Sądzie Rejonowym w Opolu Lubelskim adw. Hubert Pioś.
W Sadzie Rejonowym Lublin – Zachód adw. Maciej Chorągiewicz, który koordynował akcję.
Do zobaczenia podczas kolejnej Nocy Otwartych Sądów!





























